Güncel Haberler - Etkinlikler

 

Eskişehir-Konya YHT Seferleri Başladı

Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren hattı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı törenle hizmete girdi.
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir Garı'nda, Eskişehir- Konya Yüksek Hızlı Treni'nin hizmete alım törenine katıldı.
 

İki büyük şehrin; Selçuklu'nun başkenti Konya ile Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’in yüksek hızlı tren seferleriyle birbirine bağlandığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Yol medeniyettir. Demir yolları medeniyettir. İşte bunlar aldığımız mesafeyi gösteriyor. Lafla medeni olmak olmaz, icraatla olur” şeklinde konuştu.
 
Hoca Nasrettin'in Eskişehir Sivrihisar'da doğduğunu, Konya Akşehir'de okuduğunu ve orada vefat ettiğini anlatan Başbakan Erdoğan, “Hoca Nasrettin'in gittiği o yolu Eskişehir ile Konya'yı biz şimdi yüksek hızlı trenle buluşturuyoruz. Ters de binseniz, düz de binseniz güven içinde, konfor içinde aynı yolu, Hoca Nasrettin'in yolunu 2 saatte kat etmek mümkün olacak” dedi.
 
GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURACAK
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da törende yaptığı konuşmada, “İlk defa Türkiye, Eskişehir'de YHT ile tanıştı. Bu seferlerle artık Konya sadece 2 saat. Eskişehir-Konya YHT Hattı, Mevlana ile Yunus Emre arasında gönül köprüsü kuracak” dedi.
 
Başbakan Erdoğan daha sonra Konya Tren Garı’nda bulunan AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Mustafa Baloğlu, İlhan Yerlikaya, Hüseyin Üzülmez, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’den oluşan heyetle canlı bağlantı kurdu.
 
Bağlantının ardından Başbakan Erdoğan, Eskişehir'den Konya'ya gidecek Yüksek Hızlı Tren'in makinistine, “disk” denilen işaret levhasıyla komut verdi ve ilk seferi başlattı.
 
 
 
Haberler Sayfasına Geri Dön <<<
 
Habere Ait Fotoğraf Habere Ait Fotoğraf Habere Ait Fotoğraf Habere Ait Fotoğraf