Güncel Haberler - Etkinlikler

 

Büyükşehirden Kütüphane Haftası Etkinlikleri

Konya Büyükşehir Belediyesi, 49. Kütüphane Haftası nedeniyle Araştırmacı-Yazar M. Emin Eminoğlunu anma programı ile Türkiyenin ilk Türk fotoğrafçısı Hasan Behçetin 100 yıllık fotoğraf arşivinin yer
 

          Konya Büyükşehir Belediyesi, 49. Kütüphane Haftası nedeniyle Araştırmacı-Yazar M. Emin Eminoğlu’nu anma programı ile Türkiye’nin ilk Türk fotoğrafçısı Hasan Behçet’in 100 yıllık fotoğraf arşivinin yer aldığı fotoğraf sergisi düzenledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, 49. Kütüphane Haftası kapsamında Araştırmacı-Yazar M. Emin Eminoğlu’nu Anma programı ile “Türkiye’nin İlk Türk Fotoğrafçısı Hasan Behçet” isimli fotoğraf sergisi düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi’nde düzenlenen M. Emin Eminoğlu’nu Anma programında konuşan İl Müftüsü Şükür Özbuğday, 49. Kütüphane Haftası’nda merhum M. Emin Eminoğlu’nun anılmasının ona karşı bir vefa borcu olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Memiş Kütükcü de, M. Emin Eminoğlu’nun ömrünü ilme ve araştırmaya adamış müstesna bir şahsiyet olduğunu belirterek, Allah’tan rahmet diledi. Kütükcü, ilim adamlarına sağlığında sahip çıkmanın son derece önemli olduğuna da dikkat çekti.

Açış konuşmalarının ardından geçilen programda Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi Müdürü Hasan Yaşar ile M. Emin Eminoğlu’nun kardeşi Bahaddin Eminoğlu konuştu.

Araştırmacı-Yazar M. Emin Eminoğlu’nun hatıraları ve ilmi kişiliği ile anıldığı programın ardından Eminoğlu’nun kabri başında dua edildi.

100 YILLIK FOTOĞRAFLAR KÜLTÜR HAYATINA KAZANDIRILDI

Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen “Türkiye’nin İlk Türk Fotoğrafçısı Hasan Behçet” sergisi de büyük ilgi gördü.

Koyunoğlu Müzesi’nde düzenlenen serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Koyunoğlu Müzesi’nde birçok sanatçının eserlerinin sergilendiğini ve geleceğe taşındığını söyledi.

Türkiye’nin ilk Türk fotoğrafçısı Hasan Behçet’in tüm koleksiyonunu Koyunoğlu Müzesi’ne kazandırdıklarını kaydeden Ötegen, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti. Konya’nın önemli bir başkent olduğu için tarihini sürekli yaşatmak zorunda olduğunu kaydeden Ötegen, “Fotoğraflar da bu kapsamda önemli bir hazinedir. Konya kamuoyuna bu değerli fotoğrafları takdim ediyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından programa katılanlar hep birlikte kurdele keserek serginin açılışını yaptılar.

100 YILLIK FOTOĞRAF ARŞİVİ

Ziyaretçiler, 1917 yılında fotoğrafhaneyi Garabet Kirkor Solakyan’dan devralarak Türkiye’nin ilk Türk fotoğrafçısı olan Hasan Behçet’in arşivinden fotoğrafların, fotoğraf makinelerinin ve fotoğraf çekiminde kullanılan malzemelerin yer aldığı sergiyi gezerek bilgi aldılar.

Büyükşehir Belediyesi’nce şehre kazandırılan Hasan Behçet’in arşivinde Solakyan’a ait 100, Hasan Behçet’e ait 5 bin basılı fotoğraf, bir milyon adet cam ve negatif film, çeşitli tarihlerde kullanılmış 5 adet fotoğraf makinesi ile çeşitli fotoğraf malzemeleri yer alıyor. Bu önemli arşiv, Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi’nde gezilebiliyor.

 
Haberler Sayfasına Geri Dön <<<