Güncel Haberler - Etkinlikler

 

AK Parti Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Yarışması Birincisi Konya

Konya Büyükşehir Belediyesi, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığının düzenlediği Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışmasında birinci oldu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyüreke ö
 

         Konya Büyükşehir Belediyesi, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın düzenlediği “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması”nda birinci oldu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi.

       AK Parti Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması'na Bisiklet Yolları ve Mevlana Kültür Vadisi projeleri ile katılan Konya Büyükşehir Belediyesi'ne "Yaşanabilir ve Estetik Şehirler"de birincilik ödülü verildi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın Yaşanabilir ve Estetik Şehirler konulu 4. Yerel Yönetimler Konferansı, Ankara’da gerçekleştirildi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.

“Marka şehirler geleceğe hazır” sloganıyla gerçekleşen sempozyumun yarışma bölümünde dereceye giren belediyelere ödülleri verildi. “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması”nda birincilik ödülüne Konya Büyükşehir Belediyesi layık görülürken; Başkan Akyürek, ödülü Başbakan Erdoğan’ın elinden aldı.

KONYA BOZKIRIN IŞIĞIYLA, RENGİYLE OLUŞMUŞTUR

Ödül töreninin ardından konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insanın şehri değil, şehrin insanı şekillendirdiğini söyledi. Şiir gibi bir şehrin, içinde yaşayanları da şair haline getirdiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, “İstanbul kendisi cömerttir. O cömertliği İstanbul'u gezen herkese verir. Bursa'ya bakınız, yeşil Bursa'ya insanların kazandırdığı bir özellik değildir. Tam tersine Bursa'yı, Bursalıları da türbelerine kadar yeşile aşık eden Bursa'nın özündeki o renktir, o ahenktir, o manevi ruhtur. Konya bozkırın ortasında bir vaha gibi gelebilir size. Konya Ovası diyorlar ya. Oysa Konya bozkırın ortasına inşa edilmiş bir vaha değil, bozkırın ışığıyla, rengiyle, sessizliğiyle, dinginliğiyle oluşmuş, insanını da ona göre şekillendirmiş tabii bir şehirdir, doğal bir şehirdir” dedi.

Ödülü değerlendiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Proje Yarışması’nda birincilik ödülünü almaktan Konya adına mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ödül nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yönetimler Başkanı Menderes Türel’e teşekkür eden Başkan Akyürek, “Yarışmaya 2 projeyle katılan Büyükşehir Belediyemiz Bisiklet Yolları ile birinci oldu. 2 gün sürecek bu sempozyumda birinci olan projeler, sunumlarını yapacaklar. Burada Bisiklet Yolları ile ilgili projemizi örnek proje olarak takdim edeceğiz. Bu ödülü şehrimize kazandırdığımız için mutluluk duyuyorum. Selçuklu, Meram, Karatay başta olmak üzere birçok belediyemiz çeşitli ödüller aldı. Onları da tebrik ediyorum” dedi.

 
Haberler Sayfasına Geri Dön <<<