Güncel Haberler - Etkinlikler

 

Necip Fazıl’ı Anma Etkinlikleri “Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu” İle Başlıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 20-26 Mayıs tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek “Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl Etkinlikleri”nin “Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Semp
 
       Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 20-26 Mayıs tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek “Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl Etkinlikleri”nin “Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu” ile başlayacağını söyledi. Başkan Akyürek, hafta boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlarca düzenlenen çok sayıda etkinlik yapılacağını vurguladı.
        Cumhurbaşkanlığı Himayesinde Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediyeleri, Selçuk, Necmettin Erbakan, KTO Karatay ve Mevlana Üniversiteleri ile meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl’ı Anma Etkinlikleri 20-26 Mayıs tarihlerinde Konya’da yapılacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, düşünce, sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimlerinden olan Üstad Necip Fazıl’ı vefatının 30. yılında çok sayıda etkinlik ile andıklarını söyledi. Nisan ayında başlayan etkinliklerin 20-26 Mayıs tarihleri arasında doruk noktaya ulaşacağını vurgulayan Başkan Akyürek, bu kapsamda başta “Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu” olmak üzere ilgi görecek çok sayıda etkinlik yapılacağını dile getirdi.

ULUSLARARASI NECİP FAZIL KISAKÜREK SEMPOZYUMU

Başkan Akyürek, etkinlikler kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi işbirliğiyle yapılacak “Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu”nda 7 ülkeden 70 konuşmacının 16 oturumda Üstad’ı anlatacağını vurguladı. 20-26 Mayıs tarihlerindeki haftanın sempozyum ile başlayacağını vurgulayan Başkan Akyürek, sempozyum boyunca aynı anda 2 salonda oturumların gerçekleşeceğini ifade etti.

TİYATROLAR, SERGİLERLE DOLU DOLU BİR HAFTA

Hafta boyunca tüm Necip Fazıl dostları için açık kalacak sergilere de yer verildiğini kaydeden Başkan Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Necip Fazıl’la Bir Asır” sergisi ile “Necip Fazıl’la Bir Arada” isimli video mapping gösteriminin farklılıkları ile dikkat çekeceğini vurguladı. Başkan Akyürek, “Sergide Necip Fazıl’ın hayatı, eserleri ve insanımız üzerindeki etkilerine dair sesli, görüntülü, basılı malzemeler, kullandığı eşyaları, şiirleri ve Osmanlı Türkçesi harfleriyle yazılmış hat levhaları yer alacak. Video mapping gösteriminde ise Üstad etkili bir anlatımla ele alınacak” dedi.

Başkan Akyürek, bunların yanında çeşitli kurum ve kuruluşların gerçekleştireceği sergiler, konserler, tiyatrolar, şiir dinletileri ve film gösterimlerinin büyük ilgi göreceğini ifade etti.

Etkinliklerle amacın genç neslin Necip Fazıl’ı yakından tanıması olduğunu, bunun için Konya’daki tüm öğrencilere Üstad’ı anlatan 500 bin kitap dağıttıklarını hatırlatan Başkan Akyürek, 20 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da Dedeman Otel’de başlayacak sempozyuma, saat 19.00’da Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde açılacak sergiye ve hafta boyu yapılacak onlarca etkinliğe tüm Necip Fazıl dostlarını davet etti.

Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl Kısakürek’i Anma Etkinlikleri’nin açılışına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, hafta boyunca yapılacak diğer programlara ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılması bekleniyor.

Etkinlikler ile ilgili detaylı bilgiye www.nfk.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

 
Haberler Sayfasına Geri Dön <<<