Konya /

- KONYA KİTABI - Almanca -

KONYA KİTABI - Almanca Fotoğrafı Sepete Ekle     
Sepete Git     
Basım Yılı : 2005
ISBN : 9944 - 913 - 00 - 05
Yazar : Ziya YAVUZ
Yayınevi : Kültür A.Ş
Fiyat : 17,5 TL
Fotoğraflar

 
 

Konya ili, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan, etrafı Ankara, Eskişehir, Afyon, Isparta, Antalya, Karaman, Mersin, Niğde ve Aksaray illeriyle çevrili Türkiye'nin yüzölçümü en büyük ilidir. Konya, Türkiyenin en kalabalıkları İstanbul, Ankara, İzmir, ve Bursa dan sonra gelir.

İle adını veren Konya şehrinin isminin Kutsal Tasvir anlamındaki "İkon" sözcüğüne bağlı olduğu iddia edilir. Mitolojide bu konuda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bu hikâyelerden birinde anlatıldığı üzere, kente dadanan ejderhayı öldüren kişiye şükran ifadesi olarak bir anıt yapılır ve üzerine de olayı anlatan bir resim çizilir. Bu anıta verilen isim, İkonion dur. İkonion adı, zamanla İcconium'a dönüşür.

Roma döneminde İmparator adlarıyla değişen, Claudiconium, Colonia Selie, Augusta İconium gibi yeni adlar alır. Bizans kaynaklarında Tokonion olarak geçen şehre ve bölgeye verilen diğer isimler şöyledir: Ycconium, Conium, Stancona, Conia, Cogne, Cogna, Konien, Konia... Arapların Kuniya dedikleri Konya, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bir daha değişmeyerek günümüze kadar gelen ismine kavuşmuştur.

 

Bu kategori altında bulunan diğer yayınlar

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KONYA KEÇECİLİĞİ
15 TL.
KONYA FOLKLORU
25 TL.
Konya Ansiklopedisi 5. Cildi
60 TL.
KONYA ŞEHRENGİZİ
15 TL.
DÜNDEN BUGÜNE KONYA - Türkçe
25 TL.
KENT REHBERİ - Ciltsiz
10 TL.
KENT REHBERİ - Ciltli
15 TL.
KONYA SEMT ve MAHALLELERİ 1
60 TL.