Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Konya’da Başladı

Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Konya’da Başladı
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 8. Türkiye Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Konya’nın ev sahipliğinde başladı. Mevlana Meydanı’nda düzenlenen açılış programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Yarışmanın ‘Ben Kur’an’ın kölesiyim, bendesiyim’ diye adeta bütün insanlığa Kur’an-ı Kerim’e olan sevgisini, muhabbetini, saygısını dile getiren Mevlana’nın şehrinde Konyalı kardeşlerimizle birlikte yapmış olmanın Konya’mıza yakışan bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Allah sizlerden razı olsun.” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, “Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i en iyi öğrenen ve öğretendir’ diyerek Kur’an-ı Kerim ile tüm inananlara önemli bir mesaj veriyor. Bugün burada olan hafızlarımız, Kur’an-ı Kerim’i hem öğrenen hem öğreten olarak bu hadisi en güzel şekilde idrak ediyorlar.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde “Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın 8’incisi Konya’da başladı.

Mevlana Meydanı’ndaki etkinliğin açılışında konuşan Konya İl Müftüsü Ali Öge, yarışmanın sekizincisinin Konya’da ve Anadolu'da ilk kez yapılıyor olmasının, Anadolu'da Selçuklu sultanlarının yattığı bir mekanda, Hazreti Mevlana'nın ve Selçuklunun başkentinde yapılıyor olmasının ayrı bir öneminin olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, “Kur'an kelamullahtır. Okuyan Allah'la konuşmuş demektir. Kur'an, hablullahtır. Ona tutunan Allah'a tutunmuş demektir. Kur'an, gönüllere şifadır. Okuyan, dinleyen, derman bulmuş demektir. Kur'an, zikrullahtır. Kur'an'la zikreden Hakk'ı anmış demektir. Başta çok muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş hocamıza, Konya Büyükşehir Belediyemize ve Sayın Başkanımıza, Konya İl Müftümüze ve bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

KUR’AN DÜNYA VE AHİRETİMİZİN REHBERİDİR

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, “Bu önemli yarışmanın Konya’mızda düzenlenmesini son derece anlamlı buluyorum. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, dünya ve ahiretimizin rehberi, varlık gayemizin en önemli kaynağıdır. Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i en iyi öğrenen ve öğretendir’ diyerek Kur’an-ı Kerim ile tüm inananlara önemli bir mesaj veriyor. Bugün burada olan hafızlarımız, Kur’an-ı Kerim’i hem öğrenen hem öğreten olarak bu hadisi en güzel şekilde idrak ediyorlar.” dedi.

Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın programın hayırlı olmasını dileyerek, şöyle konuştu: “Böyle bir tören; Pir’in, hemen eteğinin altında, hoşgörü şehri Konya’mızda yapılmasıyla büyük bir değer kazanıyor. Bu değeri kazandıran, bu noktada 8.’sini Konya’da yapılmasını sağlayan başta Diyanet İşleri Başkanı’mıza ve emeği olan herkese Konya’mız adına saygılar sunuyorum.” açıklamasını yaptı.

“YARIŞMANIN KONYA’DA YAPILIYOR OLMASI ÇOK ANLAMLI”

Programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise, İslam ülkeleri arasında birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmayı güçlendirmek gibi yüce bir amaca da hizmet eden bu etkinliği çok kıymetli bulduğunu belirtti. Erbaş, “Bu yarışmanın ‘Ben Kur’an’ın kölesiyim, bendesiyim’ diye adeta bütün insanlığa Kur’an-ı Kerim’e olan sevgisini, muhabbetini, saygısını dile getiren Mevlana’nın şehrinde Konyalı kardeşlerimizle birlikte yapmış olmanın da gerçekten Konya’mıza yakışan bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Konyalı kardeşlerimi selamlıyorum, Allah sizlerden razı olsun. Bu açılış programına katılmış olmanız Kur’an-ı Kerim’e olan bağlılığınızı, muhabbetinizi, sevginizi en güzel bir şekilde gösterdiğinizin de tezahürüdür, göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

“BU YARIŞMANIN KAYBEDENİ OLMAZ”

Erbaş, “Bugün, Kur’an-ı Kerim’in eşsiz nazmı ile seslerini ve gönüllerini tezyin etmiş, uzaktan yakından gelen tüm hafızlarımıza ve yarışmacılarımıza başarılar diliyorum. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e hizmet etme yolunda yarışanların kaybedeni asla olmaz diyorum. Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde okumak için yarışmaktan daha hayırlı bir yarış olabilir mi? Kur’an-ı Kerim’in hıfzını en güzel bir şekilde yapmış olduğunu gösterme yarışından daha güzel bir, daha hayırlı bir yarış olabilir mi? İşte onların hepsi bizim için başarılıdır, hepsi birincidir, hepsi bir incidir. Hepsini tebrik ediyorum.” Diye konuştu.

FARKLI İSLAM COĞRAFYALARINDAN HAFIZLAR KONYA’DA BULUŞUYOR

Yarışmaya Türkiye ile birlikte; Balkan ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Afrika ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Güneydoğu Asya coğrafyaları olmak üzere 70 ülkeden Kur’an kıraatinde meşhur ve ülkelerinde birincilik elde etmiş 150 yarışmacının yanı sıra alanında otorite kabul edilen jüri heyetinden temsilciler de katılıyor.

4 Ekim Salı günü Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde finali yapılacak yarışma; 1 Ekim’den 4 Ekim’e kadar Sultan Selim Camii’nde 10.00-19.00 saatleri arasında devam edecek.