+90 (332) 355 55 52

BAŞKAN UĞUR İBRAHİM ALTAY’IN YENİ DÖNEM KÜLTÜR-SANAT PROJELERİ

BAŞKAN UĞUR İBRAHİM ALTAY’IN  YENİ DÖNEM KÜLTÜR-SANAT PROJELERİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yeni dönem projelerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı’nın da katıldığı Benim Şehrim programında kamuoyu ile paylaştı. Konya için birçok yeni projenin müjdesinin veren Altay, “Biz gönüller yapacağız, gönül kazanacağız ve gönülden hizmet ederek Gönül Belediyeciliğinin en güzel örneğini Konya’mızda sergileyeceğiz. Konya’mızı huzurun ve mutluluğun başşehri yapacağız” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Uğur İbrahim Altay, Konya için hazırladıkları yeni dönem projelerini Benim Şehrim isimli programda kamuoyuyla paylaştı.

Konuşmasının başında bu şehrin insanına, sokaklarına, canlısına, gecesine ve gündüzüne hizmet etmenin kendisi için bir şükür vesilesi olduğunu kaydeden Altay, “Bize bu şerefli görevi tevdi eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Genel Başkan Yardımcımıza, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, teşkilat mensuplarımıza ve desteklerinden dolayı hemşerilerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

         İLÇELERE MİLLET KIRAATHANELERİ

Başkan Altay’ın Konya’nın kültür ve sanat hayatın katkı sağlayacak projeleri de yoğun ilgi gördü. Millet Kıraathanelerini Konya genelinde yaygınlaştıracaklarını dile getiren Başkan Altay, “Konya merkezde iki ayrı noktada açtığımız Millet Kıraathanelerimizi ihtiyaç ve müsait yeri olan ilçelerimizde de yapacağız. Ereğli’de Rüstem Paşa Konağı ve Karapınar’da Selimiye Külliyesi içinde Millet Kıraathanelerimizi açacağız” dedi.

KONYA SİYER MERKEZİ

Konya’ya Siyer Merkezi kazandıracakları müjdesini veren Altay, “Peygamberler ve Evliyalar Diyarı Konya’mıza bu eser çok yakışacak. Dünya’da Siyer ile ilgili bu büyüklükte yapılan ilk eser olacak. Siyer Merkezi’mizi İslam Mimarisine uygun olarak inşa edeceğiz. Siyer Merkezi’miz 19.650 metrekare inşaat alanına sahip olacak. Bu örnek merkez; Allah Resul'ünün hayatı, tevhid davası, şahsiyeti, edebi ve ahlakı; müzeografik teknikler, sergi alanları ve özel tekniklerle anlatılacak” ifadelerini kullandı. 

KONEVİ KÜTÜPHANESİ KURULACAK

Konya’da kütüphanelerin gençlere ve çocuklara yetmediğini, Kültürpark içindeki İl Halk Kütüphanesinde yer bulmanın imkansız hale geldiğini, bundan mutlu olsalar da şehre yeni bir kütüphane daha kazandıracaklarını kaydeden Altay, şunları söyledi: “Konevi Hazretleri Türbesini de içine alan Askeri Hastane alanına büyük bir merkez kütüphanesi yapacağız ve adını Konevi Kütüphanesi koyacağız. Bu binada Şeyh Sadreddin Konevi hazretleri ile ilgili de bir bölüm oluşturacağız. Bu çalışma ile Anadolu’nun manevi mimarlarından İslam metafiziğinin en önemli eserlerini vermiş olan Sadreddin’i Konevi Hazretlerinin türbesini açığa çıkaracağız. Konevi etrafında yer alan hastanenin taşınmasında gösterdikleri kolaylıktan dolayı Sağlık Bakanımız hemşerimiz Fahrettin Koca’ya teşekkür ediyorum.”

KİTAP FUARLARI AÇILACAK, KÜLTÜR AKSLARI OLUŞTURULACAK

Konyalıların kitaba ulaşmaları, yazarlarla hasbihal etmeleri ve kitap satın alırken ekonomik uygun koşulların da oluşması için ilçelerle birlikte de kitap fuarları açmayı planladıklarını belirten Altay, “Konya Kitap Günleri’ni de ülke genelinde hak ettiği yere getireceğiz. Özellikle çocuklarımız için Çocuk Kitapları Günleri oluşturarak erken yaşta kitap sevgisini aşılamayı istiyoruz. Şehir merkezimizde tarihi alanların etrafını açmak, korumak ve daha kolay ziyaret edilebilir hale getirmek için Kültür Aksları açmayı hedefliyoruz. İlk olarak Mevlana/Şems-i Tebrizi Yolu Kültür Aksını açacağız.  Konya kültürel etkinlikler açısından oldukça zengin. Öncelikle resmi kurumlar ve STK’ların düzenlediği kültürel etkinlikleri belli bir plan çerçevesine almak istiyoruz. Şehrimizde konser, söyleşi, tiyatro, sinema, edebi toplantılar ve her türlü sanatsal çalışmaların tek elden duyurulması için konyakültür.com internet sayfamızı işlevsel hale getireceğiz. Tüm bu çalışmaları yıllık bir sezon açılışı programı ile duyuracağız. Şehir Merkezimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde farklı ve faydalı etkinlikler düzenleyeceğiz. Gezici ekiplerimiz ile tüm mahallelerde bu etkinlikleri götürmeyi hedefliyoruz” dedi.

EMİRAY SİNEMA FİLMİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin TRT ile ortaklaşa hayata geçirdiği ve tüm çocukların gönlünü kazanan Emiray çizgi filmini tiyatro ve sinemaya da uyarlayacaklarını anlatan Başkan Altay, Emiray’ın tarihimizi ve kültürümüzü çocuklara anlatmaya devam edeceğini vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun açıldığı günden bu yana önemli oyunları sahnelediğini hatırlatan Altay, “Tüm oyunları kapalı gişe oynayan Şehir Tiyatromuza olan bu ilgi bizi memnun etti. Şehir Tiyatromuzu daha da zenginleştireceğiz. Bununla birlikte kültürel değerlerimizden olan musikimizi de canlandırmak ve bu konuda yetenekli gençlerimize destek olmak için Şehir Konservatuarı kurarak yetenekli çocuklarımız ve gençlerimizin eğitim almalarını amaçlıyoruz” dedi.

KONYA BÜYÜKŞEHİR YAYINLARI

Yayın olarak zengin bir geçmişe sahip olan Büyükşehir Belediyesi’nin yeni dönemde prestij eserleri yayınlaması ve Konya’nın geçmişini, kültürünü tüm dünya ile paylaşması için yeni eserler yayınlayacaklarını belirten Başkan Altay, şunları söyledi: “Sadece şehrimizin ve ülkemizin değil, dünyanın kültür haritasına değer katacak eserlerimizden bazıları şunlar olacak; İslam Düşünce Atlası İngilizce baskısı, Batı Düşünce Atlası, Hoca Ahmet Yesevi Belgeseli, Tahir Büyükkörükçü Eserleri, Hadimi Külliyatı, Konevi Külliyatı ve Mevlana Külliyatı.”

RUMİ TRENİ

Her yıl Hazreti Mevlana’nın vefat yıldönümünü Şeb-i Arus törenleri ile andıklarını, buna ilave olarak Mayıs ayında Hazreti Mevlana’nın Konya’ya gelişlerini aynı önem içinde kutlamak için harekete geçtiklerini kaydeden Altay, “İlk etapta ulusal gündemin dikkatini çekmek için bu yıl Rumi Treni ile işe başlıyoruz. Daha sonraki yıllarda Uluslararası etkinlik takvimine alınmasını sağlayarak ülke temsilcilerinin katılımlarıyla İnsani Yardım Zirvesi yapmayı amaçlıyoruz. Konya’mız için büyük önem taşıyan Sema Törenlerini yıl içine yaymayı ve daha fazla kitleye ulaştırmayı hedefliyoruz. Şu anda sadece Şeb-i Arus kapsamında ve her hafta Cumartesi günü yapılan törenlerin haftada 2 ya da 3’e çıkarılmasına gayret edeceğiz” dedi.

KÜLTÜR KART UYGULAMASI BAŞLAYACAK

Çocukların ve gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine katılımlarını sağlamak ve bu noktada aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla Kültür Kart uygulamasına başlayacaklarını vurgulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bir nevi kültür bursu olarak nitelendirilen proje kapsamında çocuklarla gençlerin kartlarıyla istedikleri etkinlikleri takip edebileceğini söyledi.

ESKİ TRAMVAYLAR KÜLTÜREL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLECEK

Şehrimizde uzun süre hizmet verdikten sonra yerini yenilerine bırakan eski tramvayları kültürel açıdan değerlendireceklerini belirten Başkan Altay, “İlk etapta tramvaylarımızı ray üstünde ve Kültürpark’ta sosyal amaçlı olarak kullanmak için çalışmalara başladık. Konya’mızla özleşen eski tramvayları kullanarak şehrimizin anılarını taze tutmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.